Etiketler

Ahlaksızlığa dur demeliyiz

Son yıllarda toplumun aile yapısı, değer yargıları, dini inancı, örf ve geleneklerine uygun olmayan TV programlarına tepki gösteren İhvan Strateji ve Araştırma Derneği (İSAM) Başkanı Av. Zeki Taşkıran, bir TV kanalında yaşanan son olayda, gayrı ahlaki ilişkilerin gözler önüne serildiğini, söz konusu programda zinanın adeta meşrulaştırıldığını söyledi. Taşkıran, “STK’lar yardım paketi dağıtmaktan biraz sıyrılıp bu ahlaksızlık ve maneviyatsızlığa karşı sesini yükseltmeli” dedi.

Emekli nasıl geçinecek?

Tüm İşçi Emeklileri, Dul ve Yetimleri Derneği (TÜMİŞDER) Malatya Şube Başkanı Mehmet Tangüner, emeklinin zor durumda olduğunu belirterek, emeklinin nasıl geçineceği düşüncesi içerisinde olduğu söyledi. Tangüner, "Malatya gibi bir yerde bir dairenin kirası bin lira emekli nasıl geçinsin. Emekli ek iş yapmazsa nasıl kirasını ödeyecek, nasıl geçinecek. Mecbur ek iş yapmak zorunda. Hükümette sıkıntılarımızın giderilmesi için bazı beklentiler içerisindeyiz" dedi.

Kuzey Çevreyolu eleştirisi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “2019 da bitirileceği açıklanan Kuzey Çevreyolu için 2020 Eylül ayında ‘Acele Kamulaştırma’ kararı çıkarılması büyük başarı” dedi.

Büyük bir memnuniyet oluştu

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, kayısının TMO tarafından alınmasının kentte üreticiden ihracatçıya kadar tüm kesimlerde büyük bir memnuniyet ve sevinç oluşturduğunu bildirdi.

Başvuru süresi uzatıldı

KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt, "KOSGEB'in Elazığ ve Malatya'daki depremden etkilenen işletmelere kullandırdığı kredilerde başvuru süremizi bir ay uzattık" dedi.

Bulduğu parayı teslim etti

Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde bir esnafın yerde bulduğu 16 bin lira sahibine teslim edildi.

Semih imzaladı

BtcTürk Yeni Malatyaspor, Sparta Prag ile sözleşmesi sona eren Semih Kaya’yı renklerine bağladı. 29 yaşındaki stoper, Süper Lig ekibiyle 2 yıllık sözleşme imzaladı.

Küllerini Nemrut'a döktü

Adı Nemrut Dağı'yla özdeşleşen Amerikalı arkeolog Theresa Goell'in Nemrut Dağı'nda yapılan arkeolojik çalışmalar sırasında ABD'ye götürmek istediği 96 yaşındaki Yusuf Aydın, Arkeolog Theresa Goell’in vasiyeti gereği ölümünden sonra cesedinin yakılması, küllerinin Nemrut Dağı'nın tümülüsün tepesine dökülmesini ve bununda Yusuf Aydın’ın yapmasını istediğini belirterek, Theresa Goell'in ölmeden önce yazdığı vasiyeti yerine getirdiğini söyledi.

Tek sorun uyum

Süper Lig'de dördüncü sezonunu geçiren Yeni Malatyaspor, bu yıl oynadığı 20 maçtan sadece 2'sini kazanabildi. Yeni Malatyaspor Kulübü Basın Sözcüsü Hakkı Çelikel, "Takımımız iyi oyunculardan kurulu, tek sorunumuz uyum ve defans. İki, üç takviye ile bu takım daha dirençli ve kaliteli hale gelecek" dedi.

Vebali Gürkan'ın boynuna

Selahattin Gürkan Battalgazi Belediye başkanı olduğu dönemde Battalgazi bölgesindeki imar sorununu dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır'a yüklediğini öne süren Malatya Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Ali Özgül, "Ama kendisi neredeyse iki yıldır bu görevde olmasına rağmen bu çalışmalar olduğu yerde duruyor. Buranın vebali Selahattin Gürkan'ın boynundadır" dedi.

Yeşilyurt'ta mezarlık karmaşası

Yeşilyurt ilçesi Hıroğlu Mahallesinde bulunan Tepecik Mezarlığında bazı alanlar belediyeden habersiz birileri tarafından tel örgülerle çevrelendi. Mezarlıkta yakınlarının mezarları bulunan vatandaşlar, bu arazilerin para karşılığında birilerine satıldığını iddia ederken, belediye ise mezarlıktaki arazilerin satılmadığını ifade ediyor.

Çalık tebrik etti

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Gaziantep'te düzenlenen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'nde (TEKNOFEST) İnsansız Hava Aracı "Sabit Kanat" kategorisinde Türkiye birincisi olan Hasan Akbudak İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ve öğretmenlerini ziyaret etti.

Selçuk yeniden seçildi

AK Parti Doğanşehir İlçe Gençlik Kolları kongresi gerçekleştirildi.

'Online alışveriş' uyarısı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, online alışveriş yapan vatandaşlara ürünlerin ambalajını, son kullanma tarihini mutlaka kontrol etmeleri, güvenilir sitelerden alışveriş yapmaları uyarısında bulundu.

Zam almadık

Diyanet-Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Engin, pandemi döneminde bazı medya kuruluşlarında ve sosyal medya hesaplarından din görevlilerine haksız saldırılar yapıldığını belirterek, “Bu zor dönemde fedakarca çalışan Diyanet çalışanlarını haksız yere itham etmeye, almadıkları zammı almış, verilmeyen ek ders ücretini verilmiş gibi göstermeye kimsenin hakkı yok” dedi.

Düşüş beklenmiyor

Altın fiyatlarının yükselişinin devam edeceğini belirten kuyumcu esnafı Engin Temizer, altının tarihi bir yükselişte olduğunu söyledi. Altın piyasasında satışların durgun olduğunu dile getiren Temizer, "Pandemi bizim işleri çok etkiledi. Etkilemeye daha da devam edeceğini tahmin ediyoruz. İkinci dalga muhabbeti var. Bu demektir ki, işlerimiz daha da kötüye gidecek" dedi.

Az sayıda grip aşısı gelecek

Geçmiş yıllarda sadece yaşlı, kronik rahatsızlığı bulunan hastaların grip aşısı talebinde bulunduğunu belirten Malatya Eczacılar Odası Başkanı Ebru Sönmez, grip açısının Ekim ayının sonu Kasım ayının başında gelmeye başlayacağını ama sayının az olacağını söyledi.

Kolay gol yiyoruz

Yeni Malatyaspor Teknik Direktörü Hamza Hamzaoğlu, Trabzonspor maçının ardından ümit veren şeyler olduğunu ancak eksiklerinin fazla olduğunu belirterek, çok kolay gol yediklerini söyledi.

İlk yarıda iyi oynadık

Trabzonspor Teknik Direktörü Eddie Newton, "Özellikle ilk yarıda iyi bir oyun ortaya koyduk" dedi.

Yine eli boş dönüyoruz

Süper Lig'in 3. haftasında Yeni Malatyaspor, deplasmanda konuk olduğu Trabzonspor'a 3-1 yenildi.

Fendoğlu'nun eşi vefat etti

Hamit Fendoğlu'nun eşi Mukaddes Fendoğlu hayatını kaybetti.

Artık 'HES kodu' ile girilecek

Malatya'daki tüm kamu kuruluşlarına ait binalar, çalışan sayısı 50 ve üzeri olan fabrikalar ile banka, PTT ve konaklama tesislerine girişlerde HES kodu zorunluluğu getirildi.

Mağdur edildik

İnönü Üniversitesi Petrol Analiz Laboratuvarı’nda 4D kadrolu işçi statüsünde çalışan 5 kişi, üniversite yönetiminin laboratuvarın gelirinin olmaması nedeniyle işçilerin ücretlerini ödenemeyeceğini gerekçe göstererek işten çıkarıldığı iddia edildi. İşten çıkarılarak mağdur edildiklerini belirten işçiler, kendileriyle birlikte çalışan diğer personellerin farklı birimlere kaydırıldığını sadece 5 kişinin çıkarılmasının manidar bulduklarını belirterek, yetkililerden yaşadıkları sıkıntıya çözüm bulunmasını talep ettiler.

Tüm tedbirler alındı

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Sultangazi Şube Müdürlüğü görevinden Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğüne atanan Battal Kanbay, yeni eğitim-öğretim yılının başlaması ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kanbay, okullarda tüm tedbirlerin alındığını ve şimdiye kadar herhangi bir olumsuzluğun yaşanmadığını dikkat çekerek, okulların sokaklardan daha güvenli olduğunu belirtti.

Sivas'ta yakalandılar

Malatya'da camını kırdıkları otomobilden gasbettikleri parayla Sivas'ta yakalandılar.

Muhtar isyan etti

Battalgazi ilçesi Battalgazi Mahallesi’ne Ramazan ayında asfalt yenileme çalışması yapıldı. Mahallede bulunan Çatalköprü ve Ebedi Sokağı'na MASKİ tarafından alt yapı yapılacağından 5 aydır asfalt dökülmemesi mahalle muhtarını isyan ettirdi. MASKİ’nin kötü yönetildiğini ve yetersiz kaldığını iddia eden Muhtar Mehmet Boğa, "Hani hizmet belediyeciliği. Hizmet sadece lafta mı kalıyor. Vatandaşı niye bu kadar mağdur ediyorlar. Biz hem MASKİ'den hem de büyükşehir belediyesinden memnun değiliz" dedi.

Mağduriyet giderilmedi

Malatya Servis Şoförleri Dayanışma Derneği Başkanı Aziz Apaçık, pandemi sürecinde Türkiye genelinde milyonlarca esnafın ciddi anlamda mağduriyet yaşadığını belirterek, "Bu mağduriyetle ilgili de Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne önerge verildi ancak verilen önergeyle ilgili bir şey çıkmadı, çıkacağına da ihtimal vermiyorum" dedi.

8 aylık bebeğe ilik nakli

Malatya'da, ender görülen Hemofagositik Lenfohistiyositoz (HLH) ile dünyaya gelen ve 2 aylıkken teşhis konulan Reyyan Arı, bağışlanan ilik nakliyle sağlığına kavuştu.

Üretici için sigorta hükmünde

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, açıkladıkları alım fiyatlarının üreticinin sigortası hükmünde olduğunu söyledi.

Amatör Ekim sonuna ertelendi

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), amatör müsabakaların Ekim ayı sonuna ertelendiğini açıkladı.