Esnaf Sıkıntı Haberleri

Esnaf Sıkıntı Haberleri

Esnaf sıkıntıda

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği(MESOB) Başkanı Şevket Keskin, Doğanşehir ilçesinde esnaf ziyaretlerinde bulunarak, “Birlikte çözüm üretecek, eksikleri ortak akılla gidereceğiz” dedi.

Ortada fuar yok!

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, “Malatya’da yöresel adı altında bir daha gıda düzenlenmesine Malatya esnafı olarak karşıyız. Malatyalı esnaf sıkıntı yaşarken, kimse depolarda kalmış malı getirip Malatya’da satamaz. Ortada fuar diye bir şey yok, kontrolsüz ve denetimsiz bir şekil de depolarda kalmış ürünlerin satışı var” dedi.

Ekonomideki durum sıkıntılı

MESOB Başkanı Şevket Keskin, pandemi dönemi nedeniyle esnaf camiasının sıkıntı içinde olduğunu belirterek, "Ekonomideki durum gerçekten sıkıntılı. Esnafın sermayesini biriktirmesi uzun yıllar alıyor, ancak sermayesini ekonomik sıkıntılarda aylar içinde kaybedebiliyor, eski sermayesini kazanması ise yine uzun yıllar alıyor. Esnafımızın bu süreci atlatabilmesi için Cumhurbaşkanımızdan uzun vadeli, 1 yıl ödemesiz, faizsiz 100 bin TL kredi talep ediyoruz" dedi.

'Esnaf yalnız bırakıldı'

Malatya Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Ramazan Toptaş, tam kapanma sürecinde esnafın yalnız bırakıldığını belirterek, 'Yaklaşık 10 gün önce güzellik salonlarımızı kapatıldı, şimdi bütün esnafımız kapatıldı. Esnafın; kredi kartı, SSK, BAĞKUR, kira borçları var bunlar nasıl ödenecek. Bankaların açık kalmasına anlam veremiyoruz. Bankaya olan kredi borcumuzu nasıl ödeyeceğiz' dedi.

Esnaf sıkıntıda

Manifaturacılar Esnaf Odası Başkanı İsmet Keklik, manifatura ve konfeksiyon esnaflarının korona virüsünden en çok etkilenen esnafların başında geldiğini belirterek, "Yaklaşık iki aydır esnaf evine ekmek götürmekte zorlanıyor. Esnafımız dükkan kirası, elemanın parası çıkaramadı, bu sıkıntılar ileriki zamanlarda esnafımıza daha çok sıkıntı doğuracaktır" dedi.

Esnaf sıkıntıda

Saadet Partisi Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Osman Cemali Marasalı, “Esnafımız işlerin olmayışından mustarip. Piyasa durgun. İnsanların cebinde para olmadığı için alışverişlerini yapamıyor. Herkes seçime kilitlenmiş durumda ama seçimden sonrasının daha kötü olacağına dair de bir beklenti var” dedi.

Esnaf sıkıntıda

Malatya Ağaç Sanatkârları Esnaf Odası Başkanı Mahmut Kavuk, ağaç sanayi esnafının son zamanlardaki ekonomik krizden dolayı borcunu ödeyemediğini ve evine ekmek götüremeyecek derecede sıkıntıya girdiğini söyledi.

Küçük esnaf sıkıntılı

Türkiye'de son zamanlarda yaşanan ekonomik sıkıntılara rağmen küçük esnaf mücadelesini sürdürüyor.