Attarlar Haberleri

Attarlar Haberleri

Esnaf tabela indiriyor

Malatya Attarlar Odası Başkanı Sinan Cavlak, pandemi döneminde işleri düşen, gelirleri azalan, elektrik, su, doğalgaz, SGK ve vergileri her geçen gün artan küçük esnafın nefes alamaz duruma geldiğini belirterek, Artık esnafımız tabela vergilerini bile ödeyemez duruma geldi. Malatya'da onlarca yüzlerce esnafımız belediyelere borçlanmamak için tabelalarını indirmeye başladı. Belediyelerimiz bu tabloyu görmeli" dedi.

Yerinde bir karar

Attarlar Esnaf Odası Başkanı Sinan Cavlak, market tedbirleri genelgesinin yerinde bir karar olduğunu açıkladı.

Tam kapanma olmasın

Covid 19 önlemleri kapsamında alınan 17 günlük tam kapanmanın birçok sektörde ve meslek dalında süresiz kapanmalara sebep olacağını dile getiren Attarlar Esnaf Odası Başkanı Sinan Cavlak, “Toplum sağlığımız ve salgın sebepli can kayıplarımızı en aza indirmek için alınan tam kapanma önlemini yerinde buluyorum. Ancak esnaf sanatkarlarımız için alınan kararları yersiz buluyorum. Salgının yükü küçük esnafın sırtına sarılmamalı" dedi.

Bu karar sevindirici

Attarlar Esnaf Odası Başkanı Sinan Cavlak, Sağlık hizmetinden faydalanma süresi 2021 yılı sonuna kadar uzatılan GSS ve BAĞ-KUR borçluları hakkında açıklama yaptı.

‘En delikanlı başkan’

Malatya Attarlar Esnaf Odası Başkanı Sinan Cavlak, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle tedbir amaçlı işyeri kapanan esnafa bin 500 TL destek verdiğini, bunun Malatya’daki belediyelere örnek olması gerektiğini söyledi. Cavlak, “Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin en delikanlı belediye başkanı çıktı” dedi.

Asıl kriz şimdi başlıyor

Pandemi sürecinin sonuçlarından en fazla etkilenen sektörlerin başında eğitim sektörünün paydaşlarının geldiğini ifade eden Attarlar Esnaf Odası Başkanı Sinan Cavlak, “Okullar kapalı olunca, yüz yüze eğitim olmayınca tüm sektör nefes alamaz duruma geldi. Esnaf solunum cihazına bağlanacak hale geldi. Kırtasiyeci esnafımız okullar açılacak diye raflarını doldurdu ama raflardaki ürünü alacak müşteri yok. Kırtasiyeci esnafımızın asıl krizi şimdi başlıyor" dedi.

Meşru bir hak

Attarlar Esnaf Odası Başkanı Sinan Cavlak, “Av kamp ve spor malzemeleri sektörünün en önemli sorunu avcılarımıza karşı oluşan olumsuz algı ve Malatya’da atış poligonlarının olmayışıdır” dedi.

Pide tartışması sürüyor

Bir süreden beri Malatya gündeminin önemli maddelerinden biri olan pide rayici tartışmalarına Attarlar Odası Başkanı Sinan Cavlak, dahil oldu. Pide zammı tartışmalarına dahil olan Attarlar Odası Başkanı Sinan Cavlak, konuya, Vali Aydın Baruş'un el atması istedi.

Esnaf zor durumda

Malatya Attarlar Odası Başkanı Sinan Cavlak, korona virüs salgını dolayısıyla esnafın zor durumda olduğunu, acilen ek destek sağlanması gerektiğini söyledi. Malatya'daki esnafın sicil affı ve kapsamlı bir yapılandırma beklediğini vurgulayan Cavlak, "Başta tüm vergiler olmak üzere amme alacaklarına kapsamlı bir faiz affı ve yeniden yapılandırma getirilmesi kaçınılmaz" dedi.

Hata kimde!

Malatya Attarlar Odası Başkanı Sinan Cavlak, ilimizde vatandaşların sağlığını korumak ve salgının yayılmasını engellemek için İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun birçok tedbire başvurduğunu belirterek, esnafın bu süreçte mağdur edilmemesi gerektiğini söyledi. Ancak, Sebze Pazarı, Kasap ve Balıkçılar Pazarı esnafının daha önceden alınan kararlara uymadığından kapatıldığını ifade eden Cavlak, "Tezgahların geri çekilmesi kararı, zabıtanın görevi. Zabıta görevini yerine getirmediğinden tüm esnaf cezalandırılıyor" dedi.

Esnaf yine unutuldu

Malatya’da, 32. Ahilik Haftası Kutlamaları 17-23 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirildi. Ahilik Haftası Kutlamalarını değerlendiren Malatya Attarlar Esnaf Odası Başkanı Sinan Cavlak, “Bu yılda Ahilik Kutlamalarında esnaf yoktu ve yine bu yılda geçen yıl olduğu gibi törende esnafın olması gereken salonu öğrencilerle doldurdular ve öğrencileri dolgu malzemesi yaptılar” dedi.

Eşitlik ilkesine aykırı

Attarlar Esnaf Odası Başkanı Sinan Cavlak, “Doğalgaz, su ve elektrikte ticari kullanım adı altında uygulanan tarifelere son verilmelidir. Ticari faaliyette bulunan esnaflarımız çok sayıda kalemde vergilerini zaten ödemektedir. Bu uygulama Anayasamızın eşitlik ilkesine aykırılık teşkil etmektedir” dedi.

Krediler kime verildi?

Attarlar Esnaf Odası Başkanı Sinan Cavlak, 2018 yılında esnaflara 71 milyon 652 bin lira kredi kullandırdıklarını açıklayan Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren’e, kredileri hangi esnaf gruplarına ve kaç kişiye kullandırdıklarını ve 71 milyonun belgesini açıklamasını istedi.

Kutlamalarda esnaf yok

Ahilik teşkilat yapısı ve ruhundan uzaklaşıldığını dile getiren Attarlar Esnaf Odası Başkanı Sinan Cavlak, “Üstadımız Ahi Evran, Hacı Bektaşi Veli Hazretleri ile yaptığı istişareler sonucunda oluşturduğu yapının en temel amacı topraklarımızdaki gayri müslim ticari tekelini ortadan kaldırmak ve üretimi millileştirmekti. Bugün ise geldiğimiz noktada Ahi Evran’ın ilkelerini yerine getiremediğimiz ve yeniden ekonomimizi dış sermayeye kaptırdığımızı görmekteyiz. Bu kıskaçtan kurtulmanın yolu yeniden Ahi Evran ilkelerine dönmektir” dedi.

Mevsimlik kırtasiyeci olmaz

Attarlar Esnaf Odası Başkanı Sinan Cavlak, “Her mevsim kırtasiye reyonu açık olmayan hiçbir işletmeye satış izni verilmemelidir. Bu konuda kanuni düzenlemeye ihtiyaç vardır. Talebimiz açık ve nettir. Mevsimlik Kırtasiyeciler ayıplı mal değişimi konusunda tüketicinin değişim hakkını karşılamaktan yoksun durumdadır” dedi.

Ekonomik savaşı kazanalım

Malatya Attarlar Esnaf Odası Başkanı Sinan Cavlak, Türkiye üzerinde oynanan ekonomik oyunların bozulması için esnafa ‘Ekonomik Zafer’ çağrısı yaptı.

Cavlak adaylığını açıkladı

Malatya Attarlar Esnaf Odası Başkanı Sinan Cavlak, 1 Mayıs'ta gerçekleştirilecek olan Malatya Esnaf Odaları Birliği (MESOB) seçimlerinde başkan adayı olduğunu açıkladı.

Başarılar diledi

Malatya Attarlar Esnaf Odası Başkanı Sinan Cavlak ve yönetim kurulu üyeleri, Malatya Valisi Ali Kaban’ı ziyaret ederek, esnafların sorunları konusunda bilgiler verdi.