Haber Ara

Bilim Haber Arşivi

Sıkıntı sürecek gibi

Malatya İnönü üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bölümü öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Ömer Faruk Derindağ, Covid-19 salgınının ticarete etkilerinin muhtemelen 2022 yılına kadar devam etmesini beklediğini söyledi.

ELISA testi geliştirdi

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Yıldız, Kovid-19'un tespitini sağlayacak ELISA testi geliştirdi.

Bakış açımız bilimsel

Malatya Turgut Özal Üniversitesi (MTÜ) Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, üniversite olarak kayısıya bilimsel olarak yaklaştıklarını bildirdi.

Kızılay, SBF öğrencileriyle telekonferansta buluştu

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Spor Bilimleri Fakültesi öğrencileriyle video konferans aracılığıyla buluştu.

Ramazanda spor nasıl yapılmalı

İnönü Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Faruk Akçınar, sosyal mesafe kurallarına uymak kaydıyla Ramazan süresince de spor yapılabileceğini söyledi.

Belirsizlik sürüyor

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, liglerin 12 Haziran'da başlatılması kararına yöneltilen eleştirilere tepki gösterdi. Özdemir, "Biz aldığımız kararın farkındayız. Zaten Bilim Kurulu’ndan iyi haberler gelmezse biz de gerekeni yaparız" dedi.

TFF topu Sağlık Bakanlığı'na attı

TFF'nin ligleri başlatma kararına yönelik tartışmalar devam ederken, federasyon başkanı Nihat Özdemir'den yeni bir açıklama geldi. Özdemir, "Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kuruluna resmi yazı yazdık. Kararımız budur. Bizim Sağlık Kurulumuzun aldığı tedbirler de bunlardır. Yeterli midir, değil midir? Eğer oynanmaz derlerse ona göre hareket ederiz" dedi.

Cuma namazı 5 dakikaya sığar

20 Mart 2020 tarihinden itibaren Türkiye’de Cuma Namazı kılınmıyor, o günden bugüne Diyanet İşleri Başkanlığı herhangi bir çalışma yapmıyor, yapıyorsa kamuoyuyla paylaşmıyor. Bilim kurulu sağlıkla ilgili hemen hemen her gün açıklama yaparken Diyanet İşleri Başkanlığı'nın böyle önemli bir konuda sessiz kalmasını düşündürücü buluyorum. Bu haftayla, 8 hafta olacak Cuma Namazı kılınmıyor.

'İftarı küçük porsiyonlarla yapın'

Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Pehlivan, "İftarda, bir öğünde büyük porsiyonlar yerine, aralıklı ve her seferinde küçük porsiyonlar şeklinde beslenme, vücut sağlığı için çok faydalıdır." dedi.

AVM'ler için tarih açıkladı

Ölümcül koronavirüs salgınına karşı tedbir amaçlı kapatılan alışveriş merkezleriyle ilgili konuşan Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, bilim kurulunun kararı ve gelen talepler doğrultusunda yakın zamanda AVM'lerin kademeli olarak 11 Mayıs ve 1 Haziran tarihlerinde açılabileceğini söyledi.

Pandemi sonrası yeni dünya düzeni

Yeditepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Başkan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Barış Gençer Baykan: "Kovid-19 pandemisi sonrası çoğu iktisadi ve siyasi analizin ve modelin değişmesi ve güncellenmesi gerekecek" dedi.

İftar-sahur arası 1,5-2 litre su tüketin

Ramazan denildiğinde akla özenle hazırlanan iftar ve sahur sofraları gelirken, uzmanlar orucun sağlığa getirdiği katkıların ancak ay boyunca sürdürülebilecek planlı bir beslenme biçimiyle elde edilebileceğini bildiriyor.

Eskiye hiçbir zaman dönemeyeceğiz

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, son veriler ışığında Türkiye için normalleşme noktasında önemli aşamaya gelindiğini söyledi. "Işık göründü" diyen Özlü, Ramazan Bayramı sonrası normalleşme adımlarının atılacağını ifade etti. Özlü salgın sonrasında sosyal yaşamda hiçbir şeyin eskisi olmayacağını belirtti ve bununla ilgili modellemelerin Bilim Kurulu'nda görüşüldüğünü kaydetti.

Başvuru kabul edildi

İnönü Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nin akreditasyon başvurusu kabul edildi.

Yüz siperliği emniyete teslim edildi

Malatya Yeşilyurt ve Battalgazi Bilim ve Sanat Merkezlerinde (BİLSEM) üretilen 190 adet yüz koruyucu siper ücretsiz olarak Malatya İl Emniyet Müdürlüğüne teslim edildi.

Güçlü bağışıklık sistemi için

Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. İsmail Özkaya, vatandaşların özellikle yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde hazır gıdalar yerine sağlıklı besinler tüketmesi gerektiğini söyledi. Özkaya, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için bal ve pekmez tüketilmesini önerdi.

Koronavirüste yeni tehlike!

Covid-19’un bulaşma riskine karşı saçla temasa da dikkat edilmesi gerektiği belirtildi. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Füsun Eyüpoğlu, “Eğer hasta bir kişinin salgıları saçınıza gelmiş ve siz saçınıza elledikten sonra elinizi yüzünüze götürürseniz virüs bulaşabilir” dedi.-

Prof. Dr. Özer'e tebrik mesajları

Sağlık Bakanlığı Korana virüs Bilim Kurulunda görevlendirilen Malatya İnönü Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Özer'e tebrik yağdı.

Türkiye'de illere göre vaka ve ölü sayısı dağılımı

Sağlık Bakanı Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından, en yüksek koronavirüs vakalarının 12 bin 231 enfekte ve 210 ölüm sayısıyla İstanbul'da görüldüğünü açıkladı.

Sokağa çıkma yasağı geldi

Bilim Kurulu toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulunuyor...

İşte illere göre koronavirüs haritası

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası Türkiye'de en çok koronavirüs vakası görülen 10 ili açıklamasının ardından diğer kentlerdeki vaka sayısı da belli oldu.

Bakan Koca açıkladı

Dün gerçekleştirilen Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından basın açıklaması yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 63 kişinin daha Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini bildirdi.

O illerde sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal, Türkiye'deki koronavirüs salgınındaki son rakamların kamuoyuyla paylaşılmasının ardından sosyal medya hesabından dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Valilik genel emri yayınlandı

Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda alınan kararla ile birlikte şehirler arası otobüs seferleri artık Valiliğin iznine bağlandı. Konuyla ilgili Malatya Valiliğinden yapılan açıklamada uygulamanın bugün 17:00'da başlayacağı bildirildi.

MTÜ'de fakülte kurulmasına onay

Malatya Turgut Özal Üniversitesi (MTÜ) bünyesinde Sağlık Bilimleri Fakültesi ile Yabancı Diller Yüksekokulu kurulması onaylandı.

Devlet Olarak Her Türlü Tedbiri Aldık

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı basın açıklamasında, kurul tarafından koronavirüsle mücadele kapsamında yeni kararlar alındığını açıklamıştı.

30 Nisana kadar okullar tatil

Sağlık Bakanı Koca, Bilim Kurulu toplantısı ardından açıklamalarda bulunuyor. Koca, eğitime verilen aranın uzatılacağını açıkladı.

Kurallara uyun

Malatya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, Korona virüsten korunmak için Bilim Kurulu tarafından alınan 14 kurala mutlaka uyulması gerektiğini söyledi.

Görür: Fayın doğu ucu kırıldı

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, bugün saat 20.53’te meydana gelen Elazığ Sivrice merkezli 5.0 büyüklüğündeki depreme ilişkin dikkat çeken bir açıklama yaptı.

Canlı hayvan pazarı kapatıldı

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler arasına Malatya’da Hayvan Pazarı’nın kapatılması da eklendi. Vali Yardımcısı Ömer Sağlam başkanlığında toplanan Malatya İli Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu, hayvan pazarı dışında da kalabalıklar halinde satışların yapılmaması kararı aldı.