Haber Ara

BAL Haber Arşivi

Yılanın balık avı kamerada

Malatya'nın Arapgir ilçesinde yılanın balık avı, kameraya yansıdı.

2020’de hedef 110 bin ton bal

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Şahin, "Türkiye genelinde 2020 yılında 110 bin ton bal üretmeyi hedefliyoruz. Türkiye bal ithal etmiyor, ihraç ediyor. Çam balını ihraç etmeye devam ediyoruz." dedi.

Yeşilyurt sokaklarında bayram

Malatya'nın Yeşilyurt Belediyesi, Türk Bayrakları ve balonlarla süslediği hizmet araçlarıyla Ramazan Bayramının coşkusu, heyecanı ve güzelliğini sokaklara taşıdı.

Göletlere 50 bin balık bırakıldı

Su kaynaklarının balıklandırılması amacıyla Malatya'da göletlere 50 bin yavru balık bırakıldı

Göletten balık yerine çöp çıktı

Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığına bağlı Su Altı Arama Kurtarma ekipleri tarafından Orduzu Pınarbaşı Göletinde su altı temizlik çalışması yapıldı. 2 günde yapılan temizlik çalışmasında sudan 2 römork dolusu çöp çıktı.

Arı ürünleri bağışıklığı güçlendiriyor

Malatya Arıcılar Birliği Başkanı Ali Çolak, katkısız bal, arı sütü, polen ve propolisin vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek, virüslere karşı direncini arttırdığına dikkat çekti. Çolak, Korona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen bal, polen, arı sütü ve ekmeği gibi arı ürünlerinin satışının arttığını söyledi.

Sağlık çalışanlarına anlamlı destek

Malatya'da bir iş yeri sahibi korona virüs salgınında ön cephede mücadele eden sağlık çalışanlarına balık ikramında bulundu.

Tarımda üretim artışı için durmak yok

Korona virüs (Covid-19) salgını döneminde üretimin azalmaması adına çabalar sürerken, tarım toplantıları da salgın dolayısıyla video konferans yöntemi ile yapılmaya devam ediyor.

Yasağa uymayanlara gece baskını

Su ürünleri avlanma yasak döneminde olunması nedeniyle gece de denetim yapılıp, yasak dönemde ağ atanların ağlarına el konuldu. 2 bin 800 metre balık ağı sudan çıkarılırken, 8 kişiye idari işlem yapıldı.

Yasağı takan yok!

Koronavirüs ile mücadele kapsamında 23-26 Nisan tarihleri arasından yapılan sokağa çıkma yasağı uygulamasının ardından Malatya çarşı merkezinde kalabalık dikkat çekti. Özellikle postane sırasında sosyal mesafe kuralına uyulmadı, salgın adeta unutuldu.

Miras kavgası: 3 yaralı

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde akrabalar arasında miras nedeniyle çıkan silahlı kavgada 3 kişi yaralandı.

23 Nisan coşkusu evlerde yaşandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 100. yılını kutlamak isteyen Malatyalılar saatler 21.00'i gösterdiğinde balkon ve camlara çıktı, kimileri ise oturdukları sitenin içerisinden havi fişek atıp meşale yakarak bu günü coşkuyla kutladı.

Yasağa rağmen balık ağı ele geçirildi

Malatya'da iç sularda balık avı yasak dönemi olmasına rağmen drone ile yapılan denetimlerde 2 bin 500 metre balık ağı ele geçirildi.

Yılların ihmali

Malatya İl Hıfzıssıhha Kurulu'nun, Kasaplar Pazarı, Balıkçılar Pazarı ve Sebzeciler Pazarı ile Tavukçular pazarının kurallara uyulması şartı ile faaliyetlerin devam ettirilmesi kararıyla ilgili açıklamalarda bulunan Malatya Sebzeciler Odası Başkanı Yasin Yıldız, yıllardır yapılamayan bir uygulamanın hayata geçirildiğini söyledi.

Güder'den esnafa maske

Malatya'nın Battalgazi ilçesi Belediye Başkanı Osman Güder, uyulması zorunlu kurallar çerçevesinde kapatma kararının kaldırıldığı Kasap, Balık ve Sebze Pazarı'ndaki esnafları ziyaret ederek, koruyucu maske dağıttı.

Rektör Karabulut'tan Fendoğlu mesajı

Malatya Turgut Özal Üniversitesi (MTÜ) Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, Malatya eski milletvekili ve dönemin Malatya Belediye Başkanı Hamit Fendoğlu'nun 17 Nisan 1978 tarihinde bombalı suikaste uğramasının yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Malatya balık pazarında korona virüs alarmı

Malatya Balık Sebze Meyve pazarında korona virüs önlemleri üst seviyeye çıkarıldı. Pazarda ateşi ölçülen esnaf ve vatandaşlara maske de dağıtılıyor

Su ürünleri yasağına sıkı kontrol

Malatya'da, yasak dönemde jeneratör ve balık ağı ile balık avcılığı yapan 2 kişiye, ayrı ayrı 10 bin Türk Lirası idari para cezası uygulandı.

Vali duyarsız kalmadı

Vali Aydın Baruş başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu, Kasaplar Pazarı, Balıkçılar Pazarı ve Sebzeciler Pazarı ile Tavukçular pazarının kurallara uyulması şartı ile faaliyetlerin devam ettirilmesine karar verdi.

Hata kimde!

Malatya Attarlar Odası Başkanı Sinan Cavlak, ilimizde vatandaşların sağlığını korumak ve salgının yayılmasını engellemek için İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun birçok tedbire başvurduğunu belirterek, esnafın bu süreçte mağdur edilmemesi gerektiğini söyledi. Ancak, Sebze Pazarı, Kasap ve Balıkçılar Pazarı esnafının daha önceden alınan kararlara uymadığından kapatıldığını ifade eden Cavlak, "Tezgahların geri çekilmesi kararı, zabıtanın görevi. Zabıta görevini yerine getirmediğinden tüm esnaf cezalandırılıyor" dedi.

Bazı caddeler ve pazar kapatıldı

Malatya'da korona virüsün yayılmasını önlemek amacıyla, yeni kararlar ve önlemler alındı. Alınan kararlar gereği, mevcut kapalı caddelere yeni cadde ve sokaklar eklenip, Kasaplar Pazarı, Balıkçılar Pazarı ve Sebzeciler Pazarı da kapatıldı.

Polislere alkışlı kutlama

Türk Polis Teşkilatının 175. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla vatandaşlar evlerinin balkonlarından hep birlikte polisleri alkışladı. Polis ekipleri de aynı saatlerde yaptığı kortej ile alkışlara karşılık verdi.

Polisler için alkış çağrısı

Malatya Minibüsçüler ve Umum Servisçiler Odası Başkanı Mesut İnce, Türk Polis Teşkilatının 175'inci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında 10 Nisan Günü tüm Malatyalıları akşam 9'da balkonlarından polisleri alkışlamaya çağırdı.

Güçlü bağışıklık sistemi için

Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. İsmail Özkaya, vatandaşların özellikle yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde hazır gıdalar yerine sağlıklı besinler tüketmesi gerektiğini söyledi. Özkaya, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için bal ve pekmez tüketilmesini önerdi.

Balkondan düştü

Malatya'da balkondan düşen bir kişi ağır yaralandı.

Kirpi kurtarıldı

Malatya’nın Darende ilçesinde kafasını kraker ambalajına sıkıştıran kirpi, yoldan geçen bir vatandaş tarafından kurtarıldı.

Görüntü ihtiyar ama ruh genç" demesi gülümsemelere neden oldu

Türkiye genelinde olduğu gibi Elazığ'da da korona virüsüne karşı alınan tedbirler kapsamında polis, 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olanlara yönelik sahada görev yapıyor. Meydan ve banka önleri başta olmak üzere kalabalık ortamları tek tek kontrol eden ekipler 65 yaş üstündekileri uyarıyor, bazılarını ise ekip aracıyla evine bırakıyor.

Canlı hayvan pazarı kapatıldı

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler arasına Malatya’da Hayvan Pazarı’nın kapatılması da eklendi. Vali Yardımcısı Ömer Sağlam başkanlığında toplanan Malatya İli Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu, hayvan pazarı dışında da kalabalıklar halinde satışların yapılmaması kararı aldı.

Dereceyle döndüler

Malatyalı yürüyüş sporcuları Serhat Güngör ve Özgür Topsakal Ukrayna'daki katıldıkları Balkan Şampiyonasından dereceyle döndüler.

Elazığ'da son yılların en büyük turnası yakalandı, 2 metre, 138 kilo

Elazığ’da Keban Barajı Gölü'nde ava çıkan balıkçıların oltasına son yılların en büyük turnası takıldı. 138 kilogram ağırlığında yaklaşık 2 metre uzunluğunda olan turna görücüye çıktı, vatandaşlar fotoğraf çektirmek için sıraya girdi.