Haber Detayı
16 Mart 2018 - Cuma 14:24
 
Yasaya sıcak bakmıyoruz
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, “Biz ittifaka değil aslında yasaya sıcak bakmıyoruz” dedi. Kiraz, MHP’nin ise yüzde 10 barajını geçemediğini öne sürerek, “Burada çok açık olarak görülüyor ki MHP yüzde 10 baraj problemi yaşıyor. Bunun için bu ittifaka elbirliğiyle evet deniliyor. AK Parti iktidarı da yüzde 50’yi bulmanın hesaplarını yapıyor” dedi.
SİYASET Haberi
Yasaya sıcak bakmıyoruz

Kiraz, CHP İl Binasında düzenlediği basın toplantısında, seçim sisteminde yapılan düzenlemeleri eleştirerek, ‘İlk defa oylar resmi olarak çalınacak. Yüzde 10 barajının gizli bir şekilde kaldırılarak demokrasi katlediliyor. Mühürsüz zarfların kullanılması resmiyetsizliği netleştiriyor. İttifaka karşı değiliz ama yasadaki sıkıntılara karşıyız. Böyle bir yasaya ihtiyacımız yok ama gerekirse bütün partilerle de ittifak yapabiliriz” dedi. Kiraz, “Geçtiğimiz gün meclisten geçirilen ittifak yasası ile ilgili birçok düzenleme bugüne kadar gerçekleşti. Ama böyle bir durumla böyle bir pozisyonda ülke olarak ilk defa karşılaşıyoruz. Demokrasiyi yaşayan veya geliştiren geliştirmesi gereken bir ülkede anti demokratik bir seçim sistemini ilk defa çok net bir şekilde görüyoruz. Bu seçim sistemi ile aslında oyların çalınması bugüne kadar gayri resmi yollarla yapılıyordu. Veya YSK eliyle yapılıyordu ama ilk defa oyların çalınması bundan sonra resmileşmiş oldu. Bundan sonra resmi yollarla oylarımız çalınacak. Vatandaşın oylarını resmi yollarla çalacaklar. Bunun altyapısını hazırlıyorlar” diye konuştu.

MHP baraj problemi yaşıyor

Yine son referandumda en önemli problemlerinden birisi mühürsüz zarfların ilk defa geçerli sayılmasıydı.  Bu da maalesef burada resmiyete bağlanmış oldu. Bundan sonra mühürsüz zarflar da geçerli sayılacak. Mühürsüz zarfın geçerli sayıldığı bir seçimin aslında geçerli sayılmaması gerekiyor. Dolayısıyla bunun resmi hale gelmesi aslında başka bir resmiyetsizliği ve hukuksuzluğu da çok netleştiriyor. Burada çok açık olarak görülüyor ki MHP yüzde on baraj problemi yaşıyor. Bunun için bu ittifaka elbirliğiyle evet deniliyor. AK Parti iktidarı da yüzde elliyi bulmanın hesaplarını yapıyor. Ama ne kadar bu ittifakları yaparlarsa yapsınlar kesinlikle önümüzdeki seçimi kazanamayacak. Diğeri de Barajı geçse bile elinde bir şey kalmayacak. Bunu herkes çok net bir şekilde seçimlerde görecek. Çünkü Korkunun ecele faydası yoktur. Bir korku paniği ile bunu gerçekleştiriyorlar.  Bu kendilerini de asla kurtarabilecek bir düzenleme değil. Bu düzenlemenin altından mutlaka bu siyasi partiler de kalacaklar” dedi. Kiraz, ön seçim yapan tek siyasi parti olduklarını böylelikle diğer partilere örnek olduklarını söylerken, Genel Başkanın kullanmadığı yüzde 15’lik kontenjan oyunun olduğunu söylemesi ise konuşması arasındaki çelişkilerden bir diğeri oldu. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yasaya, sıcak, bakmıyoruz,
Yorumlar
Haber Yazılımı