Haber Detayı
07 Mart 2018 - Çarşamba 12:06
 
Sulamaya alternatif çözüm
Malatya İnönü Üniversitesi öğretim görevlisi Vehbi Aluçlu, Derme sulama bölgesi sulamasına alternatif çözüm önerisi sundu.
TEKNOLOJİ Haberi
Sulamaya alternatif çözüm

Malatya ile ilgili deprem, sulama, inşaat kalitesi gibi konularda zaman zaman önemli açıklamalarıyla dikkat çeken Öğretim Görevlisi Vehbi Aluçlu, bu defa da alternatif bir proje fikrini ortaya atarak, Battalgazi bölgesinin sulama sorununa destek sunacağını belirtti.  Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü kullanım sonucunda oluşan atık suların doğaya zarar vermesini önlemek için Malatya genelinde 2017 yılında yaklaşık olarak 36 milyon metreküp atık su arıtıldığını hatırlatan Aluçlu, önerdiği proje ile bu suyun en az 6 milyon metreküpünün tesise girmeden arıtılabileceğini söyledi.  Aluçlu, “Bilindiği gibi Battalgazi ilçesinde giden yolun paralelinde arıtma tesisine giden bir kanalizasyon şebeke borusu var. Oradan çok yüksek debide bir su geçiyor. O suyu bir üst kotta yani Toptancılar Sitesi olduğu bölgenin bir miktar altında boş bir alan var. O alanda mevcut arıtma tesisimizden çok çok küçük bir arıtma yaparak sistemi yaz döneminde, 3 ay çalıştıracağız. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında çalıştıracağız. Diğer aylarda çalıştırmayacağız ve yine suyumuz mevcut kanalizasyondan arıtmaya gidecek” dedi.

Vali gitti proje ortada kaldı

Aluçlu, projeyi ilk defa dönemin Valisi Halil İbrahim Daşöz’e sunduğunu ve Daşöz’ün çok ilgilendiğini anımsatarak, “Sayın Valimizin tayini çıkınca proje öylece kaldı” diyerek proje detaylarıyla ilgili şunları kaydetti: “Projenin özeti Sivas Caddesi'nden gelip de eski Malatya'ya giden yolun oradaki geçen atık su borusunu Toptancılar Sitesi’nin altındaki bütün bölgeye hakim olacak bir kotta gelen suyu alıp arıtmadan geçirip tekrar mevcut sulama kanallarına bırakılmasıdır. Böylelikle mevcut derme kanalından gelen suya ilave olarak bu arıtılmış suyu bıraktığımız zaman insanların kanalizasyon suyunu çalma gibi, künkleri kırma gibi bir derdi kalmayacak. Ayrıca içme suyu ile ağaçları sulama gibi bir derdi de kalmayacak. Böylelikle hem Malatya'nın yazın 3 ay sıkıntı çekilen sulama suyu sıkıntısı bir bölgede giderilmiş olacak, ayrıca Üst katlara çıkmayan İçme suyundaki sıkıntısını çözmüş olacağız. Hem de Malatya ovasındaki sulama suyu sorununun bir bölümünü çözmüş olacağız”

Maliyetsiz bir proje öneriyoruz

Konuyu 15 yıldan beri anlattığını ve projeye kimsenin sahip çıkmadığından yakınan Aluçlu, “Bu konu çok basit ve çok düşük ekonomi ile halledilecek bir olay. Çok cüzi bir maliyet ile yaz aylarında sadece 3 ay çalıştıracağız. Burada sadece inşaat maliyeti var başka bir maliyeti yoktur. Yaklaşık 15 yıl önce arıtma tesisi yeni yapıldığında o zaman da bu konu konuşuluyordu. Bölgedeki ağaçları sulama ile ilgili baraja dökülen suyu arıtma tesisinden çıktıktan sonra tekrar borularla alıp 20 kilometre mesafede bir kod ile bahsettiğimiz yere getirip sulama suyuna vermeyi planlıyorlardı. Arıtma tesisinin olduğu bölgeden yukarıya yaklaşık 100-150 metre bir kot farkı var. Ayrıca 20 km’lik bir mesafe var. Buraya 20 kilometre boru döşeyeceksin, buraya devasa pompalar koyacaksın ki o suyu yukarıya doğru basabilirsin. Ve korkunç bir enerji israfı edeceksin. Önerdiğimiz projenin maliyeti çok çok düşük. Bizim anlattığımız konu hayata geçerse maliyet neredeyse sıfır gibi görünüyor. Sadece burada inşaat maliyeti var” şeklinde konuştu. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sulamaya, alternatif, çözüm,
Yorumlar
Haber Yazılımı