Haber Detayı
16 Mart 2018 - Cuma 14:24
 
Müşavir Önalan Malatya’da
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Müşaviri Kenan Önalan, Malatya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret etti.
YAŞAM Haberi
Müşavir Önalan Malatya’da

Malatya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Rasim Bulut, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakanlık Müşaviri Kenan Önalan’a kuruluş hakkında bilgi verdi. Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nin 1 Ocak 2017 hizmete açınıldığını belirten Malatya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Rasim Bulut, “16 dönümlük arazide konumlanmış kuruluşumuz 5 tek katlı ve müstakil olarak tasarlanmış 60 yatak kapasitesi ile engellilerimize hizmet sunuyor. Kuruluşumuzun bünyesinde bir adet Fizyoterapi havuzu da hizmete hazırlanmakta olup yakın zamanda kuruluşta kalan engelli sakinlerin kullanımına hazır hale gelecek” dedi.

22 bin engelliye bakım hizmeti

Malatya Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde kalan engellilerle bir araya gelen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Müşaviri Kenan Önalan da burada Bakanlığın engellilere yönelik ülke genelindeki çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Önalan, “Bakanlığımız, yaşamlarını kendi başlarına sürdüremeyecek derecede ağır engeli bulunan kişilere bakım ve bakım destek hizmetleri 2005 yılından bu yana etkin bir şekilde sürdürmektedir. O tarihten itibaren ilk defa bakıma muhtaç tüm engelliler bakım hizmeti kapsamına alınarak evlerinde, kuruluşlarımızda veya özel bakım merkezlerinde kendilerine bakım hizmeti sunulması sağlanmıştır. Bu kapsamda bugün itibariyle 500 bini aşkın engelli vatandaşımız evde bakım desteğinden yararlanmakta iken yaklaşık 7 bini kuruluşlarımızda ve 15 bini özel bakım merkezlerimizde olmak üzere 22 bin engelli yatılı bakım hizmetinden yararlanmaktadır. Bu sayede 2002 yılında 2 bin 500’ü aşkın engelli kurum bakımı için sıra beklerken şu anda ülkede bakım için sıra bekleyen engelli bulunmamaktadır” dedi.

138 Umut Evi var

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın, ihtiyaç duyan her bir bireye, her bir gruba ulaşabilmek hedefi doğrultusunda engelli bireylere uygun çalışmalar sunulması için özel bir hassasiyeti olduğunu kaydeden Önalan, “Bakanımızın bu hassasiyeti ile ailesi yanında bakımı mümkün olmayan engelliler için hayatın içinde bakım hizmeti alabildikleri Umut Evleri modelini daha da geliştirdik. Bu kapsamda da bugün itibariyle 138 Umut Evi’nde 760 engellimize hizmet sunuluyor. Bakanlık olarak engellilerin sosyal çevrelerinden kopmadan yaşamlarını sürdürebilmeleri için bakım hizmetlerinin geliştirilmesi çalışmalarına da devam ediyoruz. İnanıyorum ki, önümüzdeki dönemde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde tüm kamu kurumlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ve yerel yönetimlerimizle birlikte, engellilerimiz için çözümleri arttıracak daha büyük adımlar atılabilecek ve sunulan hizmetler de artarak devam edecektir” şeklinde konuştu.

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: Müşavir, Önalan, Malatya’da,
Yorumlar
Haber Yazılımı