Haber Detayı
11 Nisan 2019 - Perşembe 20:42
 
Malatya’ya mantar satıyor
2012 yılında mantar yetiştirmeyi internet üzerinden öğrenen meraklı girişimci Hayriye Duman, 3 yıllık çalışma ile Malatya’nın istiridye mantarını karşılamaya başladı.
EKONOMİ Haberi
Malatya’ya mantar satıyor

Yaptığı çalışmaları gazetemize değerlendiren Duman, en büyük desteği eşinden aldığını kaydederek, isteyen herkesin bu işi yapabileceğini söyledi. Duman, “Mantar yetiştiriciliğini internetten öğrendim ve yetiştiriciliğine başladım.  2016 yılında ise Tarım Bakanlığından ‘Genç Çiftçi Projesi’ çıktı. Bu proje çerçevesinde müracaat ettim ve çalışmaya başladım. Önce 100 metrekarelik bir tesis kurduk.  Eşimle birlikte bu tesiste çalışmaya başladım. Bu sırada Tarım İl Müdürlüğünden destek aldım.  Projeyi de kendimiz yaptık. 3 yıl içinde işimizi daha da geliştirdik. Şu anda 3 bölüm daha yapıyoruz. Bu amaçla yeni bir yer tuttuk. Üretimimizi Akçadağ da yapıyoruz. Koyunoğlu mahallesinde de bir satış yerimiz var. Toplamda 600 metrekare bir alanda üretim yapıyoruz ama 100 metrekare daha ilave yer yapıyoruz. Taleplerimiz de çok güzel belediye marketlerine diğer Malatya’daki marketlere de satış yapıyoruz Eşim de bu konuda bana yardımcı oluyor” dedi.

İsteyen evinde yetiştirsin

Duman, evinde istiridye mantarı yetiştirmek isteyenlere hazırladıkları kompozit paketlerin olduğunu belirterek, “Talep eden vatandaşlara bunları satıyoruz. Eğer evlerinde uygun ortamı olan varsa bunlar da mantar yetiştirmenin zevkini yaşıyorlar. Bunu yetiştirmek isteyenler de 20 gün karanlık ortamda bakmak zorundalar. Sıcaklığı 20 derece civarında olacak 20 günden sonra 12 saat ışık yakacak yani doğal ortamı sağlamış olacaklar. Işık yakmıyorlarsa da loş bir ortamda muhafaza edecek ve o şekilde mantarlar çıkacak. Mantarlar doğal ortamda, yağmurlu havalarda, dağda nasıl çıkıyorsa burada da aynı işlemi üretim aşamasında da uyguluyoruz. Yetişme ortamı ayarlandığında mantarları yetişiyor. Doğal ortamlarla yetişen mantarla istiridye mantarın hiçbir farkı yoktur. Ayrıca en lezzetli mantar türü de istiridye mantarıdır. Ürettiğimiz mantarları satış tezgâhında mantar kavurması yaparak gelen müşterilere ikram ediyoruz” şeklinde konuştu. 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: Malatya’ya, mantar, satıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı