Haber Detayı
03 Mart 2018 - Cumartesi 10:08
 
Malatya ‘Üstad’ını uğurladı
Fikir ve düşünce adamı olan ve Malatyalılar tarafından “Üstad” olarak bilinen Hüsamettin Yıldırım’ın (77) cenazesi, dün Malatya Şehir Mezarlığı’nda toprağa verildi.
YAŞAM Haberi
Malatya ‘Üstad’ını uğurladı

Son derece yalın yaşamı ve evinin her noktasını dolduran yüzlerce kitabı ile geçen 77 yıllık hayat serüveni kitapları arasında son bulan ve kentte ‘Üstad’ olarak tanınan Hüsamettin Yıldırım için Şehir Mezarlığında düzenlenen cenaze namazına AK Parti Malatya Milletvekilleri Taha Özhan ve Nurettin Yaşar, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ile sevenleri katıldı. Ramazan Keskin Hoca’nın kıldırdığı cenaze namazının ardından Yıldırım, Şehir Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Çok sayıda yayınlanmış eseri bulunuyor

Hüsamettin Yıldırım, 1941 yılında Erzurum’un Hınıs ilçesinde doğdu. Ailesi, Hüsamettin Yıldırım’ın çocukluk yıllarında Malatya’ya yerleşti. Turan Emeksiz Lisesi’ni bitirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandı. Ancak, daha sonra, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nin sınavlarına girerek, bu fakülteye geçiş yaptı. İktisat Fakültesi’nin yanı sıra, çift ana dal kapsamında Siyasi İlimler ve Sosyal Siyaset Bölümü’nde de öğrenim gördü ve 1979 yılında İstanbul Üniversitesi’nden mezun oldu. Çok sayıda yayınlanmış eseri bulunan Yıldırım’ın yayınlanmış eserleri arasında; Aklı Köleleştirenlere ve Aklı Putlaştıranlara Reddiye, (1974), Nesiller’e Tarihi Şahsiyetler Arasındaki Yabancılaşmanın İstismarcılarına Reddiye, (1975), İçtimaî Matematik, Müslümanların İhtilafları, İnsanın Dünyada Mes’ud Olmak İhtimali, Muharrirlik Hayatımın İlk Kalem Tecrübeleri, Cemiyet Nazarında İlahlaştırılanlar ve Zalimleştirilenler, Soysuzlaşmış Devletin Varlığına Reddiye, Rasulu Ekrem Zamanında Sünnet, 19-20. Asır’da Türk Gençliğinin Fikir Hayatı, 3.Fikir Aleminin Tarihi Panoraması, Garp Medeniyetinin Dairesindeki Türklerin Tarihi, Dinin, Türk Cemiyetine Etkileri, Türkiye’deki Garpçılık Cereyanının Muhasebesi, Dinin Tetkikine Giriş ve Sosyoloji, Materyalist Sosyoloji Karşısında İslami İçtimaiyat, Cemiyet Hakkında Araştırmalar, Hayat Mektebi, İçtihad Mektebi, Kur’an’ı Kerim Üzerine Tefekkür, Alim Kimdir, İslamiyeti Tetkik, Müslümanların Mazide ve Halihazırdaki İhtilafları, Siyasi Hayat, İlim ve Siyaset, Sosyoloji’nin Tarihi, Medeniyet, Adam Olmak San’atı ve Hakikat’ın Tahlili adlı kitapları da bulunuyor. Üstad Hüsamettin Yıldırım’ın vasiyeti üzerine taziye çadırı kurulmadığı ve taziyelerin Şehir Mezarlığında kabul edildiği öğrenildi. Haber-Foto: Süleyman Keskin

Kaynak: Editör:
Etiketler: Malatya, ‘Üstad’ını, uğurladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı