Haber Detayı
21 Mart 2018 - Çarşamba 14:39
 
Malatya Müftülüğünde ilk resmi nikah
Müftülere nikâh kıyma yetkisinin yürürlüğe girmesinin ardından Malatya’da ilk kez bir çiftin dini ve resmi nikâhı İl Müftüsü Ümit Çimen tarafından kıyıldı.
YAŞAM Haberi
Malatya Müftülüğünde ilk resmi nikah

Geçtiğimiz yıl Nüfus Hizmetleri Yasası’nın Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından kentte ilk kez Müftü tarafından resmi ve dini nikâh birlikte kıyıldı. İl Müftülüğünün Beşkonaklarda yer alan ‘Aile Dini Rehberlik’ bürosunda gerçekleşen nikah töreninde, Mesut Doğan (30) ile Melike Altındaş (20) dünya evine girdi. Nikahı İl Müftüsü Ümit Çimen kıydı. Aile ve Dini Rehberlik bürosunda gerçekleşen nikah töreninde Nikâh şahitlerini Akçadağ İlçe Müftüsü Oğuz Akdemir ve Diyanet-Sen Şube Başkanı Mehmet Engin yaptı. Nikah öncesi konuşan İl Müftüsü Ümit Çimen, İl Müftülüğü olarak ilimizde ilk defa dini ve resmi nikah akdini bir arada düzenlediklerini belirterek, “Bildiğiniz gibi daha önce nüfus müdürlüklerimiz, nikâh memurluklarımız, belediyelerimiz ve muhtarlıklarımız nikâh kıyarken il ve ilçe müftülerine kanunla nikâh kıyma yetkisi verildi. Malatya’da kanunun verdiği bu yetkiyi kullanarak ilk nikâhımızı kıyacağız. İnşallah Malatya’mızın da sembolü olan bu güzel tarihi mekânda Beş Konaklarda Malatya Müftülüğümüze ait konuya da uygun bir mekânda Aile ve Dini Rehberlik büromuzun içerisinde ilk nikâhımızı kıyacağız. Bundan sonraki zaman içerisinde inşallah hayırlı vesile olmasını cenabı Allah’tan niyaz ediyorum. Bu Melike ile Mesut kardeşimizin nikâhını kıyacağız. Kendilerine Cenab-ı Allah’tan ömür boyu saadet ve mutluluklar diliyorum” dedi.

4 S önemli: Sevgi, Saygı, Sabır ve Sadakat

Kıyılan resmi ve dini nikahın ardından nikah duası yapıldı. Evlilik cüzdanını, Melike Altındaş’ teslim eden Çimen, “Bu adımla bir takım sorumlulukları yüklendiniz. Birbirine karşı hak ve sorumluluklarınıza riayet ediniz inşallah. Birbirinizi incitecek söz ve davranışlardan kaçınınız. Bizim inancımızda evlilik aile çok önemli. Yüce kitabımızın Kur’an’ı Kerim’de sorumluluğu en ağır sözleşme olarak nitelendirilir. Bu anlamda bundan sonraki hayatınızda artık iki kere düşüneceksiniz. Evlilik aile kurmak yeni bir hayattır. Bundan sonra birbirine hep takdir edici sözler söyleyin. Birbirinize duymak istediğiniz sözleri söyleyin. Hayatını birbirinizle yarışmak için değil birbirinize refakat etmek için kullanın. Eşler birbirinin rakibi değil refakatçisi olmalı. Ben size hayat boyu kullanabileceğiniz unutmadığınız kulağınıza küpe ettiğiniz zaman huzurlu ve mutlu olabileceğiniz 4S formülünü vereyim. Birincisi sevgi. Sevgiyi hiç unutmayın. İkincisi saygı. Saygı değer vermektir. Üçüncüsü sabır. Hayat boyu problemlerle karşılaşacaksınız bunu sabırla karşılayın, sabrı hiçbir zaman elinizden bırakmayın. Dördüncüsü de sadakattir. O da birbirinize değer vermektir, kıymet vermektir, güven vermektir. 4S formülünü kulağınıza küpe edin. Unutmayın. Hayırlı uğurlu olmasını cenabı Allah’tan niyaz ediyorum” şeklinde konuştu. 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: Malatya, Müftülüğünde, ilk, resmi, nikah, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı