İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
28 milyonluk ihracat
28 milyonluk ihracat
İndirimli kitap
İndirimli kitap
Haber Detayı
28 Şubat 2019 - Perşembe 21:23 Bu haber 503 kez okundu
 
Mağduriyet giderilsin
İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) Malatya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Fikri Aksoy, “28 Şubat siyasi yargı kararlarının iptal edilmesini, 28 Şubat mahpuslarının derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz” dedi.
GÜNDEM Haberi
Mağduriyet giderilsin

Türk siyaset tarihine ‘post modern darbe’ olarak geçen 28 Şubat 1997’deki MGK bildirisinin üzerinden 22 yıl geçti. Malatya’da MAZLUMDER öncülüğünde birçok STK’nın desteğiyle Soykan Meydanında basın açıklaması yapıldı. MAZLUMDER Malatya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Fikri Aksoy 28 Şubat zulmünün devam ettiğini hatırlatarak, 28 Şubat'ın son bulması talebinde bulunurken mağduriyetlerinde giderilmesini istedi. Aksoy, “Bir teşebbüsün ötesine geçerek fiilen gerçekleşmiş ve milyonlarca insanı etkilemiş bir darbe olan 28 Şubat darbesinin üzerinden 22 yıl geçmesine ve darbenin aktörü olan bazı askerler müebbet hapis cezası almış olmasına rağmen biz halen. ‘28 Şubat Zulmü Son Bulsun!’ diyoruz. 2018 yılının başından itibaren haftalık ve aylık olarak Ağrı’dan İstanbul'a şubelerimiz, destekçi sivil toplum örgütleri, üye ve gönüllülerimizle meydanlarda, cezaevi önlerinde ve dernek salonlarımızda ‘28 Şubat Zulmü Son Bulsun!’ dedik. 28 Şubat’ın 22. yılını geride bırakırken yeniden yargılama kararlarıyla gündeme gelen bir takım umut verici istisna dışında bu konuda köklü bir adım atılmadığını gözlemledik. Bugün seri halde gerçekleştirdiğimiz açıklama, toplantı ve eylemlerin yirmincisini icra ederken, 22 yıldır ertelenen bu sorunun hükümetler, siyasi iktidarlar, güç odakları ve yargı mensupları değişmesine rağmen halen devam ettiğini duyurmak istiyoruz. Bu sorun 20 - 25 yılı aşkın süredir cezaevlerinde tutulan darbe mağduru Müslüman siyasi mahpuslar ve bunların aileleri yönünden etkisini en ağır şekilde devam ettirmektedir” diye konuştu.

25 yıllık bir sorun olarak değerlendirilebilir

Aksoy,  “28 Şubat’ın hemen her çevrede darbe olarak adlandırıldığı, bir kısım 28 Şubatçının müebbet hapis cezası aldığı, brifingli yada paralel yargının elemanları olup kritik mahkemelerde görev yapan hâkim ve savcıların ihraç ve tutuklamalara muhatap olduğu, örgütçülerin başka kişileri örgütçü diyerek soruşturduğunun ve cezalandırdığının ortaya çıktığı bu günlerde dönem yargılamalarına meşru yargılama muamelesi yapmak açık bir zulümdür. Çocukları babasız, anneleri evlatsız bırakan bu sorun matematik hesabıyla 20-25 yıllık bir sorun olarak değerlendirilebilir. Ancak mimarları tarafından 1000 yıl süreceği söylenen darbenin etkisi mahpuslar ve aileleri açısından. 1000 yıldır sürüyormuşçasına devam etmektedir” dedi.

Bütün yönleri ile aydınlatılmalı

Mahkûmların serbest bırakılması ve mağduriyetlerin giderilmesi gerektiğini belirten Aksoy, “Unutulmasın ki mazlumların ahi bütün siyasi hesapları ve matematik hesaplarını alt üst edecek bir güce sahiptir. Artık hiçbir hesap yapılmaksızın brifingli yargı kararlarıyla hapsedilen mazlumların tahliyesi ve 28 Şubat’ın tahkim ettiği zemine basarak büyüyen paralel yargının kararlarıyla hapsedilen hemen her çevreden mazlumun tahliyesi zorunludur. Yine brifingli ve paralel yargı zemininde oluşan önyargılarla oluşturulan içtihat ve alışkanlıklarla halen devam eden yargı zulümlerinin son bulması hayati öneme sahiptir. MAZLUMDER ve katılımcı STK’lar olarak binlerce insanın hayatını karartmış olan 28 Şubat sürecinin bütün yönleri ile aydınlatılmasını ve sorumlularından hesap sorulmasını, Mağdurların geçmişe dönük kayıplarının telafi edilmesi, 28 Şubat siyasi yargı kararlarının iptal edilmesini, 28 Şubat mahpuslarının derhal serbest bırakılmasını, talep ediyoruz” ifadelerinde bulundu. 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: Mağduriyet, giderilsin,
Yorumlar
Haber Yazılımı