Haber Detayı
08 Mart 2018 - Perşembe 14:26
 
Kuraklık korkusu
Yağış miktarının beklenenin altında olması nedeniyle yurt genelinde olduğu gibi Malatya’da da kuraklık korkusu var. Tüm yurtta yaşanan son 44 yılın en kurak kış döneminde Malatya’da da yağmur ve kar yağışı beklenen seviyede değil. DSİ verilerine göre, son günlerde yağan yağmurlar özellikle ölü hacim seviyesinde olan Çat Barajı’na yaradı.
GÜNDEM Haberi
Kuraklık korkusu

Çat barajı ölü hacim seviyesinden kurtulacak

288 milyon metre küp su depolama kapasitesine sahip olmasına rağmen bugüne kadar tam kapasitede dolmayan Çat Barajı DSİ’nin Şubat ayı verilerine göre ölü hacim seviyesindeydi. Son günlerde yağan yağmurlar özellikle Çat, Sürgü, Polat ve Sultansuyu Barajından yararlanan bölgedeki çiftçilere umut oldu. Malatya Valisi Ali Kaban başkanlığında toplanan İl Kriz Merkezi ise, Kuraklık Eylem Planı ve sulama ile ilgili alınacak tedbirleri görüştü.

Göletlerimiz kaderine terk edilmemeli

Vali Ali Kaban, dönem itibariyle Malatya'da kuraklıkla ilgili tarımsal üretim açısından bir risk bulunmadığını belirterek, "Ancak her an kuraklık olacakmış gibi düşünerek gerekli tedbirlerin elden bırakılmaması önem taşımaktadır. Ayrıca ilimizde olası bir kuraklığa karşı önemli su rezervini oluşturan göletlerimizin de yapım aşamasından sonra işletmesinin ayni ciddiyetle yapılması kaderine terk edilmemesi ve devamlılığın sağlanması gerekmektedir" şeklinde konuştu. 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: Kuraklık, korkusu, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı