Haber Detayı
03 Mart 2018 - Cumartesi 09:43
 
Kan konteyneri ne olacak?
Malatya Soykan Parkına Türk Kızılayı Malatya Şubesi tarafından yapılan ve daha sonra Yeni Cami’nin siluetini bozduğu gerekçesiyle beklemeye alınan Kızılay Kan Toplama konteynerinin durumu merak konusu oldu.
SAĞLIK Haberi
Kan konteyneri ne olacak?

Türk Kızılayı tarafından yaklaşık 100 bin TL harcanarak yapılan vatandaşların mevsim şartlarından etkilenmeden kan bağışında bulunmaları amacıyla yaptırılarak yerine monte edilen konteyner, bazı kurumların itirazı üzerine henüz hizmete alınmadı. Türk Kızılayı Malatya Şube Başkanı Av. Umut Yalçın, “Bu konteyner bizim için çok önemli O alanda daha önce çadırlarla kan toplama faaliyetleri veriyorduk. Ama şimdi artık kan vericilerimiz daha sağlıklı bir ortamda kan verebilmesi, hem de kış aylarında daha sıcak yaz aylarında daha serin ortamlarda rahatsız olmadan kan verebileceği bir ortamlar oluşturmak için çalıştık. Bu alanı bu şekilde değerlendiriyor olmamız bizim için o çadırlarını vermiş olduğu görüntü kirliliğini de en azından ortadan kaldırmış olacak. Daha düzgün daha güzel ve şeffaf olması açısından kapalı yapmadık. Dört yanında cam olarak planladığımız bir konteyner şeklinde yapıldı” dedi.

İnsan sağlığı önemlidir

Soykan Parkı'na yapılan konteynerin cami siluetini bozduğu ve bu nedenle de kaldırılmasının gündeme geldiğinin hatırlatılması üzerine Yalçın, “Burada asıl olan insan sağlığı çok daha önemli ve ön planda olmalıdır. İnsanların haklı olarak bazı eleştirileri olabiliyor. Ancak bizim o konteynırı zaten dört bir yanı cam yapıyor olmamızın sebebi görüntü kirliliğine sebep vermemektir. Daha güzel daha ferah daha modern bir ortamda kan bağışını sağlayabilmektir. İnsan hayatı ön plana geldiği zaman varsa bazen işe endişelerin de giderilmiş olması gerekir diye düşünüyorum. Çünkü oradan alınacak bir kan belki de sizin çocuğunuzun, belki eşinizin, belki de sizin hayatınızın kurtarılmasına vesile olacak. Bu sebeple eksileri ve artıları düşündüğümüzde artıların çok daha önemli boyutta olduğunu düşünüyorum. Oraya bir kalıcı yapıda veya orayı mahvedecek bir yapıda yapmıyoruz. Malatya ve Türkiye için önemli çalışmalarından birini yapıyoruz. Oradan alınan kanlar, Malatya’da alınan kanların yüzde 80’ini teşkil ediyor” şeklinde konuştu. Haber-Foto: Süveyda Keskin- A.Vahap Kaygusuz

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kan, konteyneri, ne, olacak?,
Yorumlar
Haber Yazılımı