Haber Detayı
07 Mart 2018 - Çarşamba 13:42
 
Çocuk hastanesi yetersiz
Malatya’da ani hava değişimi en çok çocukları hasta etti. Yeterli imkanlarla hizmet vermeyen Hastaneleri'nin acilleri ise dolup taşıyor. Vatandaşlar kaliteli hizmet alamadıklarından yakınırken, yetkililer ise randevu ile bakılması gereken aciliyeti olmayan hastaların acil servis yerine polikliniklerden randevu almasını istediler.
SAĞLIK Haberi
Çocuk hastanesi yetersiz

Turgut Özal Tıp Merkezi ile Beydağı Kadın ve Çocuk Hastanesi’nin acil servisinde yaşanan yoğunluk vatandaşların tepkisine sebep oluyor. Akşam saatlerinde 30-40 kişinin sıra beklediği çocuk hastanesindeki aileler “Malatya'da çocuk hastanesi yetersiz” yorumunu yaptılar. Yarım saatten fazla sıra beklediğini belirten bir vatandaş, “30 kişiden fazla sıra var. Allah hastaları buraya düşürmesin. Hasta olmayıp, hastanelerde hasta olanlarda var. Bu civarda yoğun bir hasta trafiği var. Başka hastanede olmadığı için yoğunluk olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Aile hekimleri tercih edilmeli

Sağlık-Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Bingöl, “Hastanelerin hasta sayısının günden güne artması nedeniyle randevusuz muayene olmanın nerdeyse imkânsız hale geldiği belirtildi. Randevu alamayan vatandaşların büyük bir bölümü Acil servislere girmeyi tercih ederken bu bölümlerde de ayrıca ekstradan bir yoğunluğa neden olunmaktadır. Vatandaşlardan daha önceki açıklamalarımızda da olduğu gibi, özel olarak uzman gerektirmeyen bir hastalık olduğunda aile hekimlerini tercih etmelerini tekrardan önermek istiyoruz” dedi.

Sevk zincirine uyulmalı

Bingöl, “Bilindiği gibi aile hekimleri de kendi alanlarında Aile hekimi uzmanı olarak görev yapmaktadır. Birçok hastalığın teşhis ve tedavilerini yapmaktadır. Ayrıca aile hekimliklerinde birçok tahlil yapılmakta, teşhis konulmakta ve tedavi programları düzenlenmektedir. Aile hekimi uygun gördüğü takdirde, hastasını uzman doktora sevk edebilmekte, hatta randevu dahi alarak hastasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle tekraren vatandaşlarımıza sağlık hizmeti almaları halinde doğrudan hastaneye başvurmaları yerine aile hekimlerini tercih etmelerini öneriyoruz” diye konuştu. Haber-Foto: Hanifi Evren

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çocuk, hastanesi, yetersiz,
Yorumlar
Haber Yazılımı